Türkiye’de Binlerce Ayakkabı Satıyordu… Dünyaca Ünlü Ayakkabı Devi İflas Ediyor!

Giyim sektörünün en büyük kalemleri arasında yer alan ayakkabıcılık sektörü, son günlerde yaşanan ekonomik iflas furyasına katılmak üzere.

Birleşik Krallık merkezli şirket olan Clarks, Hollanda ve birçok Avrupa ülkesinde bulunan şubelerinde kepenk indirmek üzere. Amsterdam ve birçok noktadaki şubesini kapatan ve iflas başvurusuna hazırlanan şirket, dünyanın 35 ülkesinde milyonlarca müşteri için ayakkabı üretiyordu.

TÜRKİYE’DE BİNLERCE MÜŞTERİSİ VARDI

Spor, klasik, topuklu ve birçok tarzda ayakkabı üreten dünya devi firmanın Türkiye’de de birçok kuruluş ile anlaşması bulunuyordu. AVM’lerde ayakkabı satan firmalarda çok sayıda modeli sergilenen Clarks’ın Hollanda merkezli iflası, ilerleyen günlerde birçok ülkeye sıçrayabilir.

YÜKSEK FAİZ ORANLARI İFLASA GEREKÇE GÖSTERİLDİ

2020 yılında dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle dünya genelince dev şirketler art arda iflas açıklamasına giderken, son yıllardaki iflasların temel gerekçesi ise yüksek faiz oranları olmakta.

Fed tarafından başlatılan faiz furyasına Avrupa’nın da katılmasıyla birlikte sterlin ve euro tarafında şirketleri zor duruma sokan kararlar alındı. Bu nedenle 2023 yılını kasıp kavuran iflas açıklamalarının gelecek yıl devam etme tehlikesi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir