Suriye’deki ABD üssüne yeni saldırı

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Haseke’nin güneyinde ABD güçlerinin konuşlandığı Şeddadi Üssü yakınına roket saldırısı düzenlendi. Saldırıda can kaybı olup olmadığı hakkında henüz bir bilgi paylaşımı yapılmadı.

Saldırıya ilişkin ABD tarafından açıklama yapılmadı.

Suriye’de son dönemde Tenef bölgesi, Irak sınırına yakın Malikiyye ilçesi, Haseke iline bağlı Şeddadi ilçesi ve Deyrizor ilinde ABD ordusunun konuşlandığı üslere, aidiyeti bilinmeyen silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırılar gerçekleştiriliyor.

İran destekli gruplar, Fırat Nehri’nin doğu yakasındaki ABD üslerine zaman zaman roket ve SİHA’larla saldırılar yapıyor.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, 17 Ekim 2023’teki bir konuşmasında, İsrail’in saldırılarının devam etmesi halinde bölgedeki “direniş güçlerinin” harekete geçeceğini dile getirmişti. Bunun ardından Suriye ve Irak’ta ABD ordusunun bulunduğu üslere, kamikaze dron ve roketlerle saldırılar yapılmaya başlanmıştı. Saldırıları Suriye ve Irak’taki İran destekli gruplar üstleniyor.

Saldırılara ilişkin İran’ı suçlayan ABD yönetimi, ilki 27 Ekim 2023’te olmak üzere Suriye’nin doğusunda İran Devrim Muhafızları Ordusu ve ona bağlı gruplar tarafından kullanılan tesislere birkaç kez hava saldırıları yapıldığını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir