Naci Görür’den İstanbul Depremi Açıklaması: “4.1 Büyüklüğündeki Deprem Beklediğimiz Yerde Değil”

Naci Görür, Marmara Denizi’nde dün akşam saatlerinde gerçekleşen 4.1 büyüklüğündeki deprem sonrasında açıklamada bulundu. İstanbul’un depreme hazır olmadığını belirten Görür, dün akşam yaşanan depremin de beklenen fay hattında olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Üniversitesi’nde katıldığı panel sonrasında depremle ilgili açıklamada bulundu.

Dün akşam saatlerinde yaşanan 4.1 büyüklüğündeki depremin Marmara’da yaşanan stres birikimi sebebiyle olduğunu söyleyen Görür; “Marmara’da dün olan deprem bizim beklediğimiz Kuzey Anadolu Fayının(KAF) kuzey kolu üzerinde değil. Aksine KAF fayının güney kolu üzerinde oldu.” dedi.

Depremin ‘yavaş fay’ üzerinde olduğunu söyleyen Naci Görür; “Orada tabii Marmara gerildikçe bu stres birikiyor. Hatta Marmara’nın güneyi kuzeye nazaran yani İstanbul’a nazaran daha fazla stres biriktiriyor” ifadelerini kullandı.

Dün akşamki deprem için endişelenecek bir şey diyen Görür, İstanbul için beklenen büyük depremin bu fay hattı üzerinde olmayacağını sözlerini ekledi.

“İstanbul için beklentim yok, bunu çok söyledik, 1999’dan beri söyledik, söylüyoruz. İstanbul’da en az 7.2, maksimum 7.6 büyüklükte deprem bekliyoruz. Bunları Kumburgaz Fayı veya Adalar Fayı üzerinde olabilir”

“İstanbul henüz tam olarak depreme hazır değil. Hemen hazırlanması lazım. Ülkenin en önemli birincil diyelim gündeminin olması lazım. Yani sık sık siyasiler beka meselesi diyorlar ya, asıl beka meselesi işte bu deprem.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir