İsrail’e tepki: Sanatçılar geri çekildi

Sanatçılar Nicholas Galanin (Lingít/Unangax) ve Merritt Johnson, ABD hükümetinin İsrail’e yaptığı askeri yardımı protesto etmek amacıyla Washington DC’deki Ulusal Sanat Galerisi’nde (NGA) düzenlenen çağdaş Kızılderili sanatı sergisinden bir eserlerini geri çektiler. NGA sözcüsünün The Art Newspaper’a yaptığı açıklamaya göre müze şu anda eseri kaldırma sürecinde.

Sanatçıların duyurusu 3 Kasım’da, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki ABD Temsilciler Meclisi’nin İsrail’e 14.3 milyar dolar askeri yardım sağlayacak bir tasarıyı kabul etmesinden bir gün sonra yayınlandı (tasarının ABD Senatosu’ndan geçmesi beklenmiyor). ABD yardım paketi, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’de gerçekleştirdiği ve yaklaşık 1.400 kişinin öldüğü, 220 kişinin de rehin alındığı terör saldırısına misilleme olarak İsrail’in Gazze Şeridi’nde başlattığı ve BBC News’in aktardığı Gazze Sağlık Bakanlığı rakamlarına göre 9.700’den fazla kişinin hayatını kaybettiği bombardıman ve kara harekatının ardından geldi.

Galanin ve Johnson sosyal medyada yayınladıkları açıklamada, “ABD hükümetinin İsrail’in Filistin halkına yönelik askeri saldırı ve soykırımını finanse etmesi nedeniyle çalışmalarımızın [NGA]’dan çıkarılmasını derin bir üzüntüyle talep etmek zorundayız” dedi. “Federal hükümeti derhal ateşkes talep etmeye, İsrail’e yapılan askeri yardımı kesmeye ve Gazze üzerindeki kuşatmayı kaldırmaya çağırıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir