Bodrum Belediyesi Heyeti Kosova Prizren’e Resmi Ziyarette Bulundu

Bodrum Belediyesi heyeti, Prizren Belediyesi’nin daveti üzerine Kosova Prizren’e resmi ziyarette bulundu.

Bodrum Belediyesi ve Prizren Belediyesi arasında 13 Temmuz’da imzalanan Kardeş Şehir Protokolü sonrası yapılan davetle Bodrum Belediyesi’nden heyet, Kosova Cumhuriyeti Prizren şehrini ziyaret etti.

Ziyarete; Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı temsilen Başkanvekili Emel Çakaloğlu, Belediye Meclis üyeleri Ayşenaz Gültekin Öncel, Yunus Aslanparçası, Mustafa Çortoğlu, Mustafa Coşkun, Numan Cömert, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdür Vekili Kenan Apaydın ve BODTO YK Üyesi ve iş insanı Gürkan Topan ile iş insanı Cenk Sezgin katıldı.

Prizren’de Belediye Başkanı Shaqir Totaj, Prizren Başkonsolosu Celal Doğan ve Prizren Belediyesi Meclis Başkanı Antigona Bytyqi, Prizren Belediye Meclisinde bulunan siyasi parti temsilcilerinden Ardit Krasniqi, Dafina Alishani, Levent Bush (KDTP–Türk Partisi), Haziz Hodaj ve Sead Arifi ile bir araya gelindi.

Görüşmelerde Prizren ve Bodrum Belediyesi’nin kardeş şehir olmasından duyulan memnuniyet ortaya konulurken gelecek dönemde turizm, ticaret ve kültür sanat alanlarında ikili ilişkilerin geliştirilmesi yönünde istişarelerde bulunuldu. Prizren Belediyesi Meclis Başkanı Antigona Bytyqı’den belediyenin yönetim yapısı hususunda bilgi alınırken Bodrum’un turizm performansı ile ilgili konuşuldu. Prizren ve Bodrum kentlerinin turizm açısından etkili tanıtımlarının yapılabileceği uygulamalar konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu.

Prizren Belediye Başkanı Shaqir Totaj, Bodrum’a doğrudan uçuşların artırılmasının önemine vurgu yaparken Kosova’da bulunan yerel yönetimlerin temsilcilerinden oluşan belediyeler birliği aracılığı ile imzalayacakları ortak bir metni, THY ve Pegasus Havayolları’nın genel yönetimine iletebileceklerini, Bodrum Belediyesi’nin de girişimde bulunmasını talep etti.

Heyet, Motrat Qırıazı (Kiriazi Kardeşler) ilk ve ortaokulu, Kosova Türk Öğretmenler Derneği ve Doğru Yol Türk Sanat Derneği’ne de ziyaretlerde bulundu. Bodrum Belediyesi heyeti, başta Prizren olmak üzere Kosova’daki Türkçe eğitim ve öğretim yapısı hakkında bilgi aldı. Türkçe eğitim gören öğrencilere iletilmesi için Kosova Türk Öğretmenler Derneği’ne 160 adet okul seti hediye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir