Çavuşoğlu’ndan ‘dörtlü zirve’ açıklaması: 10 Mayıs tarihi teyit edildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AK Parti Antalya Milletvekili adayı, 24 TV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Çavuşoğlu, Türkiye, Suriye, Rusya ve İran arasında dışişleri bakanları düzeyinde yapılacak Suriye konulu dörtlü toplantının tarihinin 10 Mayıs olarak teyit edildiğini açıkladı.

AA’nın aktardığına göre, Suriye konulu gelişmelere değinen Bakan Çavuşoğlu, Türkiye, Rusya, İran ve Suriye arasında ilk kez yapılacak dörtlü dışişleri bakanları toplantısının 10 Mayıs tarihinde Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenmesi konusunda Moskova yönetiminin tarihi teyit ettiğini söyledi. Çavuşoğlu, yalnızca İran’dan kimin katılacağının net olmadığını, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Afrika turuna gitmesi durumunda bir başka yetkilinin Moskova’ya geleceğini aktardı.

‘SURİYE’DEN ÇEKİLİRSEK GÖÇ DALGASI KAPIMIZA GELİR’

“Kılıçdaroğlu, ‘biz Suriye’den çekileceğiz, ne işimiz var’ diyor. Orada, ‘Irak’ta operasyonları durduracağız’ diyor. Sonuçta bizim buralardan çekilmemiz demek, terör tehdidinin sınırımıza, kapımıza dayanması demek. Aynı zamanda büyük bir göç dalgasının da kapımıza gelmesi demek” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, Esad yönetiminin ‘bu bölgeleri yönetme kabiliyetinin olmadığını’ söyledi. Çavuşoğlu, Suriye’deki duruma ilişkin şöyle konuştu:

“Türkiye oradan çekilse bile rejimin bu bölgelere girebilmesi için ılımlı muhalefet, eğitilmiş güçler, Suriye ordusu ve muhalefet-herkes tarafından meşru olarak da tanındı, ABD dahil- sonuçta bunlarla çatışmak durumunda. ‘Ben kimyasal silah kullanırım, gene şunu kullanırım. Herkesi katlederim’ derse o başka bir şey. Ama bu ciddi bir katliama yol açar. Bu ne demek? Göç dalgası. Diyelim ki böyle oldu, terör örgütleri burayı, bu boşluğu doldurdu. Terör örgütleri de herkese zulmediyor, kendisine biat etmeyen herkesi sürgüne gönderiyor. O da bizim kapımıza doğru bir göç dalgası demek. Daha da önemlisi bizim ulusal güvenliğe çok ciddi bir tehdit olur. Biz neden bedel ödüyoruz orada, şehit de verdik.”

‘BELKİ ORTAK BİR AÇIKLAMA OLUR’

Arap dünyasının, Esad yönetimi ile angajmana girmesinin yerinden edilen Suriyelilerin ülkelerine dönebilmeleri açısından önemli olduğunu belirten Çavuşoğlu, buna karşın çoğu ülkenin Esad yönetiminin Arap Birliği’ne hiçbir şey olmamış gibi geri dönmesine açık çek vermek istemediğini dile getirdi. Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siyasi süreçle ilgili rejim de adım atsın istiyorlar. Suriye’yi birleştirmenin yolu budur. Aksi takdirde YPG/PKK terör örgütü daha da güçlenecek. Eğitim alıyor, silah alıyor. Bunu müttefikimiz ABD veriyor. İleride çok karmaşık zor bir tablo olacak. Suriye rejimiyle, yönetimiyle angajmana girdik, şimdilik işliyor. Bakalım 10’unda dışişleri bakanları toplantısında belki basın toplantısı yaparız, belki ortak açıklama olur. O günkü görüşmelerimizde hangi konuda mutabık kalırız, önceden net söylemek mümkün değil.”

‘ASKERİ ÇÖZÜM MÜ, SİYASİ ÇÖZÜM MÜ? İKİSİNİN ORTASI OLMAZ’

Esad yönetiminin politikalarına da dikkat çeken Çavuşoğlu, “Suriye yönetiminin şu soruyu net bir şekilde cevaplaması lazım. Askeri çözüme mi inanıyorsun halen, yoksa siyasi çözüm mümkün mü? Bu ikisinin ortası olmaz. Askeri çözüm mümkün değil. Yönetim, siyasi çözümden yana tavır alırsa olasılık yükselir. Yok ben ne olursa olsun herkesle savaşmaya devam edeceğim derse, on yıllar sürer. O zaman Suriye’nin bölünme riski var, insanların göç etme riski fazla çünkü içeride ekonomik durumda o kadar iyi değil” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir